![]() |
Kép forrása: Moly |
2015. május 13.
Agatha Christie: Az elefántok mindenre emlékeznek
Agatha Christie: A Greenshore-gloriett
![]() |
Kép forrása: Moly |
Mrs. Oliver, a híres detektívregény-írónő egy nap izgatottan hívja fel Hercule Poirot-t. Laptonban, a Stubbs-birtokon ugyanis elvállalt egy „Gyilkosvadászat” nevű játékot, de attól fél, hogy valódban rossz dolog van készülőben. Szimata nem csal, és a játékból hirtelen valóság lesz…
Agatha Christie eme novellát eredetileg jótékonysági célra írta meg még 1954-ben, hogy az abból befolyt összegből a Churston Ferrers-i templomnak új festett üvegablakokat tudjanak venni. Azonban mikor elkészült a történettel, látta, hogy túl hosszú, ezért úgy döntött, inkább kibővíti – így született meg a Gyilkosvadászat –, és ír egy másik novellát – ez lett a Greenhaw Bolondvára.
Egy szó, mint száz, a novella – ami a fő cselekményt illeti – nem tér el a regénytől, csupán – értelemszerűen – rövidebb lett. Könnyed, élvezhető, bár az, annak, aki előbb a regényt olvasta, talán túl hirtelenek a történések és gyors lefolyású a történet.
Én mindkét könyvet szeretem.
Elmélkedés az olvasásról

Vegyünk egy példát. Sokáig azt hittem, hogy általánosban nem szerettem olvasni. De később rájöttem, hogy csak a sok kötelező olvasmány miatt gondoltam így. Egy régi naplómban megtaláltam egy bejegyzést Frances Hodgson Burnett: A kis lord című könyvéről. Lejegyeztem, mikor álltam neki és mikor fejeztem be. És elindult a lavina: sorra jutottak eszembe azok a rövidebb-hosszabb könyvek, amikkel tizenéves koromban találkoztam: George Sand: A kis Fadette, Mezey Katalin: Lyukak az osztálykönyvben… Néhány még ma is megvan, és állítom: a csíkos és pöttyös könyvek igazi klasszikusok, amiket minden fiatalnak el kellene olvasnia. :)
Igaz, már nem emlékszem kristály tisztán minden régebbi olvasásomra, sőt, soknak még a címére sem, de abban biztos vagyok, hogy sokat tettek hozzá a személyiségemhez. Kevesebb lennék nélkülük.
2015. május 6.
Proust-kérdőív

Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)